Київський безпековий форум: Настав час зробити демократію сильною знову

 12.04.2018   20:00 EUVPБлог
Світ опинився на межі нового глобального протистояння між свободою і несвободою, демократією і деспотизмом, прогресом і архаїкою. Схоже на те, що це протистояння неминуче, і уникнути його не вдасться.

Аби відповісти на ці виклики, цивілізований світ має керуватися трьома засадничими речами – я би це назвала «три П», що повинні визначати наш спосіб поведінки в сьогоднішньому світі – Протистояння, Переосмислення, Протидія. «Справа Скрипаля» стала своєрідним остаточним Рубіконом для західної демократії, після якого вже неможливо й далі плекати ілюзії щодо намірів Росії та засобів, які вона використовує у боротьбі із Заходом. Усім стало очевидно, що у кремлівського режиму немає внутрішньої межі, яку він не міг би перетнути. І що цю межу йому треба встановлювати ззовні. Для України це було очевидно ще 4 роки тому. Адже механізм системного наступу на вільний світ був запущений анексією Криму та початком агресії на Донбасі. Сьогодні немає практично жодної великої демократії світу, яка б не була уражена внаслідок російської атаки за ці останні роки. Це війна проти базових цінностей і засад демократії, спроба поставити під сумнів демократичний тип ухвалення рішень у глобальному масштабі.

«Домовитися» із Росією про щось не вдасться, доки там не відбудеться повної зміни політики. Тому Росія ще довго становитиме загрозу і глобальній демократії, і глобальному світу, і глобальному миру.

Попри відсутність необхідного потенціалу для того, щоб обвалити глобальну демократію військовою силою, економічно чи політично, у Кремля точно вистачить агресивності, засобів і інструментів, щоб розхитати соціально-політичний порядок навіть у найміцніших демократіях і дестабілізувати західний світ зсередини. Тому настав час зробити демократію сильною знову. Передусім це означає переосмислення ролі та функцій НАТО, відмова від наративів, що нав’язує Кремль та інші замовники політичного впливу, а також економічне зміцнення партнерів та посилення взаємної допомоги в межах демократичного світу.

Зміцнення економічної спроможності демократії та економічної пов’язаності вільного світу має йти поряд із відмовою від практики business as usual із диктаторськими режимами, що становлять загрозу демократії. Нова єдність демократій означає тісне та широке співробітництво у сферах захисту від загроз нового типу. Агресор дуже добре розуміє і боїться консолідованої відповіді демократій.


Інші пости


Швидкий перехід

© 2015—2019 Представництво Європейського Союзу в Україні. Всі права застережено.