Приватно-соціальне партнерство у боротьбі з домашнім насильством під час карантину
Проблема домашнього насильства, нажаль, процвітає і у звичайні часи, а в ситуації, коли люди змушені залишатися у 4-х стінах, створюються ще більше передумов для проявлення насильства в сім’ї. Офіційні звіти правоохоронних органів не показали значного збільшення кількості звернень щодо домашнього насильства за період з початку карантину (з середини березня 2020 р.). Разом з тим, громадські організації в усіх країнах Європи підтвердили збільшення кількості дзвінків на гарячу лінію допомоги. На прохання Міністерства внутрішніх справ України, експерти Консультативної Місії ЄС провели аналіз щодо ситуації навколо домашнього насильства під час карантину в країнах ЄС та провели вебінар щодо реагування поліції у країнах ЄС на випадки домашнього насильства під час карантину. Дійсно, у більшості країн кількість звернень до поліції не збільшилася, порівняно з попередніми періодами. Подібна ситуація і в Україні. Тоді, як кількість дзвінків на 102 не зросла, значно збільшилися звернення на гарячу лінію допомоги, зокрема, для отримання психологічної підтримки.
Експерти називають багато причин такої статистики. Зокрема, карантинні заходи обмежують безпечний простір для жінок та дітей, які можуть постійно перебувати з кривдником, а також обмежений доступ до друзів, лікарень і притулків через запобіжні заходи у боротьбі з коронавірусом. Саме тому, у багатьох країнах ЄС (Ірландія, Нідерланди, Фінляндія, Німеччина) поліцейські проводять превентивні візити до сімей, які мали випадки домашнього насильства, або обдзвонюють тих осіб, які перебувають у зоні ризику. У рамках аналізу нас особливо зацікавило те, як на дану проблему відреагувало суспільство і громадські ініціативи, які знайшли способи допомагати жертвам домашнього насильства під час карантину. Однією з таких ініціатив стала кампанія між аптеками та поліцією «Маска-19» запроваджена на Канарських островах і материковій Іспанії та підтримана багатьма іншими країнами ЄС. За допомогою кодового слова «Маска-19», співробітники аптек можуть повідомляти поліцію про необхідність допомоги. У Чехії, неурядові організації почати проводити навчання для персоналу доставки товарів, щоб вони могли визначити характерні ознаки вчинення домашнього насильства, оскільки це єдині люди, які наразі можуть контактувати безпосередньо із потенційними постраждалими. А у торгових центрах Франції обладнали місця, куди можна звернутися і поінформувати про випадки домашнього насильства. У Франції, яка показала найбільше збільшення кількості випадків під час карантину, відкрили особливу «гарячу лінію» підтримки для потенційних правопорушників, які знаходиться "на межі", а також перекваліфікували службу SMS для людей з вадами слуху для отримання повідомлень про домашнє насильство. У Польщі, дівчинка-підліток створила он-лайн «магазин косметики», який є прикриттям каналу для інформування про випадки домашнього насильства та запиту про допомогу. Ще одним цікавим прикладом приватно-соціального партнерства, але вже в США, стала співпраця між операторами гарячої лінії поліції та сервісом Uber - коли дзвінок надходить на гарячу лінію поліції, оператор може замовити безкоштовну поїздку Uber до адреси жертви. Ми впевнені, що подібних інноваційних ініціатив громадськості ще більше. Якщо ви знаєте про подібні ініціативи, будь ласка, напишіть про них.
У період стресу або кризи назовні виходять найболючіші сторони будь-якої проблеми. Водночас, такі часи змушують бути креативними і знаходити неординарні рішення проблем. Можливо, ініціативи приватно-соціального партнерcтва, які екстрено з’явилися під час цієї кризи для підтримки жертв, стануть сталими рішеннями для протидії та подоланню домашнього насильства у майбутньому.
Додаткова інформація:
- Що робити і куди звертатися за допомогою
Анна Базіло, експертка з питань координації та співробітництва Консультативної місії ЄС (КМЄС), координаторка Асоціації випускників Коледжу Європи в Україні
Олександра Зуб, експертка з питань прав людини та гендеру Консультативної місії ЄС (КМЄС), випускниця Маастрихтського університету