Академічна мобільність і подвійні дипломи є серед трендів економічної освіти – «День кар’єри ЄС» в Одесі

середа, 21 квітня 2021
Сучасні європейські програми академічної мобільності та подвійних дипломів надають переваги при побудові кар’єри, особливо в економічних спеціальностях. Про це йшлося під час онлайн-дискусії в рамках «Дня кар’єри ЄС», організованому з Одеси 20 квітня.

Проректор з наукової роботи Одеського національного економічного університету Олександр Літвінов зазначив, що заклад багато уваги приділяє втіленню європейських принципів в освітній процес, зокрема, йдеться про професійний розвиток молоді, навички софт скілз та принципи дуальної освіти за програмами «Еразмус+». В університеті працює регіональний центр розвитку молодіжного підприємництва, де найближчим часом студенти представлять свої проєкти. За словами проректора, оскільки університет має економічний напрямок, важлива також участь у європейських програмах мобільності для молодих підприємців – можливості стажування в Європі за цими програмами. Серед трендів О.Літвінов назвав професійний розвиток студентів, розвиток бізнес можливостей, інтернаціоналізація та мобільність освіти.

Менеджер проєкту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні» Денис Черніков звернув увагу на пріоритети політики Європейського Союзу та тренди, які вони створюють. Зокрема, виклики пандемії диктують необхідність відновлення економіки, формування нових навичок та можливості передбачати такі явища. І ці завдання є пріоритетними на найближчі 7-8 років в ЄС, на що планується витратити 1 трлн 700 млрд євро. Як підкреслив експерт, усі пріоритети Євросоюзу є наслідком консультацій з бізнесом та суспільством. Також Д.Черніков відзначив, які компетенції спеціалістів на ринку праці будуть важливими: це наукова грамотність, комунікативні навички, адаптація до змін тощо. Він зазначив, що людиноцентричні рішення, які ухвалює ЄС, є надзвичайно актуальними.

Завідуючий кафедри управління персоналом та економіки праці ОНЕУ Валерій Никифоренко розповів про глобальні зміни на ринку праці та ключові компетенції, які будуть необхідні роботодавцям вже найближчим часом. Так, за прогнозами, вже до 2025 року відбудеться скорочення робочих місць за цілою низкою професій, які піддаються програмуванню та алгоритмізації. Водночас, вже стають затребувані нові професії, пов’язані з віртуальною економікою, зеленою економікою, людиноорієнтованою економікою тощо. 60% нинішніх школярів у 2030-2035 роках працюватимуть за професіями, яких сьогодні ще не існує, тому є потреба постійно вчитися протягом життя. Нова економіка буде орієнтована на стійкість, замкненість ресурсів та різноманітність. Будуть затребувані багатофункціональні працівники, матиме значення творчий підхід до роботи, все більше відбуватиметься залучення проєктних команд, переконаний експерт.

Начальниця відділу активної підтримки безробітних Одеського міського центру зайнятості Діана Константиненко розповіла про тенденції на ринку праці в регіоні. За її словами, у центрі не  лише надають інформацію про вакансії, але й консультують з приводу працевлаштування, за бажанням претендента йому пропонують пройти тестування, наскільки він підходить для тієї чи іншої посади. Серед актуальних професій, які потрібні на ринку праці Одеси, фахівчиня назвала наступні: ІТ-спеціалісти, інженери, архітектори та дизайнери, менеджери готельно-туристичного господарства, бухгалтери, аудитори, менеджери з персоналу та ін.

Професорка кафедри міжнародних економічних відносин ОНЕУ, старший науковий співробітник Інституту проблем ринку економіко-екологічних досліджень НАН Ольга Єрмакова  зупинилась на євроінтеграційних перспективах у сфері підприємницької політики. Вона звернула увагу, що в ЄС 99% бізнесу складують малі та середні підприємства, і вони отримують ресурси для зростання, впровадження інновацій та конкурентоспроможності. При цьому екологічна компонента є невід’ємною частиною політики ЄС.

Українські підприємці можуть також долучатися до програм COSME, HORIZON, EU4Business. Зокрема, остання відкриває широкі можливості для вітчизняного бізнесу – це доступ до фінансування, послуг з розвитку бізнесу, стажування та ін. HORIZON EUROPE є наймасштабнішою європейською програмою з дослідження інновацій – на ці цілі Євросоюз запланував виділити 95,5 млрд євро на 2021-2027 роки.

Європейська мережа підприємств включає понад 600 бізнес-об’єднань у 70 країнах світу і також відриває можливості для українських компаній у пошуку партнерів. А програма «Еразмус для молодих підприємців» (Erasmus for Young Entrepreuners) дозволяє поїхати на стажування та отримати досвід ведення бізнесу в країнах ЄС.

Експерт Виконавчого Агентства з питань малого та середнього бізнесу (Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises) Володимир Червяков поділився думками, як успішно розвивати бізнес, працюючи з України за європейськими принципами. Він зазначив, що молодим підприємцям можна поєднувати підприємницьку діяльність та найману роботу, отримуючи необхідний досвід. Потрібно інвестувати в себе, розвивати навички. Щодо важливості європейського досвіду експерт підкреслив, що саме середовище визначає свідомість особистості – як з професійної точки зору, так і соціальної. Сьогодні молодому підприємцю потрібен стратегічний підхід до життя, візіонерство, здатність думати на 10 років вперед.  

Викладачка кафедри менеджменту організацій ОНЕУ, відповідальна за реалізацію академічної мобільності в ОНЕУ Ганна Місько поділилась інформацією, як взяти участь у програмах  подвійних дипломів та академічній мобільності Erasmus +. За європейськими програмами університет співпрацює з вишами Німеччини, Франції, Польщі, Хорватії, Литви та Болгарії. Умовами участі у цих програмах є високі академічні показники студента та достатній рівень знання мов. Згідно з підписаними угодами, навчання в іноземних університетах для студентів з України є безкоштовним, або частково безкоштовним, як, наприклад, у Хорватії.

Учасник програми академічної мобільності Erasmus+ в Університеті Економіки болгарського міста Варна,  засновник студентської організації «International Student Network in Odesa», ОНЕУ Сергій Шульга переконаний, що такий досвід є цінним для побудови успішної кар’єри, особистого розвитку. За його словами, дуже важливим є взаємодія студентів за кордоном, адже змінюється оточення, з’являються нові зв’язки, нові друзі та партнери для реалізації ідей. Європейська платформа Erasmus Student Network створює майданчик взаємодії між місцевими та іноземними студентами, допомагає інтегруватися у середовище. С.Шульга розповів про плани створити подібну соціальну платформу в Одесі, для інтеграції іноземних студентів та створення відповідного мультикультурного середовища у місті.    

Довідка: «Дні кар’єри ЄС» - це серія публічних заходів, які відбуваються за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні.  Вони проходять щорічно в багатьох містах України в рамках проекту «Інформаційна підтримка Мереж ЄС в Україні».  Цьогоріч заплановано 20 таких подій.

Під час цих заходів експерти, роботодавці, викладачі вишів, учасники програм ЄС обговорюють впровадження стандартів і практик Євросоюзу в Україні, можливості участі в освітніх та волонтерських програмах ЄС для розвитку нових бізнес- та професійних можливостей. Минулого року вперше заходи проходили в режимі онлайн-трансляцій.

←  Попередня
19.04.2021
Серія «Днів кар’єри ЄС»-2021 відкрилась онлайн-дискусією, організованою з Чернігова, де учасники поділились досвідом створення екологічних стартапів та волонтерських проєктів.
Наступна  →
21.04.2021
Представництво Європейського Союзу в Україні запрошує студентську молодь, представників громадських організацій, бізнесу, державних службовців та активних молодих громадян взяти участь в онлайн-заході «День кар’єри ЄС», що відбудеться в Бердянську 27-28 квітня 2021 року. Співорганізаторами події є ГО «Пролісок-Бердянськ», Бердянський державний педагогічний університет та Бердянський університет менеджменту і бізнесу.