Про який проект «Євросоюзу» домовлялись монархи 1429 року у Луцьку?

Четвер, 14 Лютого 2019 Чухілевич Ольга Пилипівна Сузір'я село Піддубці Євроклуби Євроклуби
Не всім відомо, що Луцьк, поблизу якого розташоване наше село Піддубці, має свою європейську історію. Наша область межує з двома країнами – Білоруссю та Польщею. Тому у нас тісно переплетені з цими країнами, і в першу чергу з Європою, історичні, культурні, сімейні зв’язки.

Саме тому Євроклуб школи обрав темою для проекту дослідження європейське минуле і європейське теперішнє міста, що вже зараз переходить у майбутнє. «Луцьк: з європейського минулого у європейське майбутнє» - так назвали наші Євроклубівці свій проект. 

А чому минуле? Бо історія свідчить нам про те, що 1429 року великий литовський князь Вітовт Кейстутович приймав поважних гостей у Луцькому замку. Довгоочікувана для тодішньої Європи та Луцька подія – Європейський з’їзд монархів припав на Водохреще. Вітовт зустрічав поважних гостей в оточенні вірних собі людей – побратимів з часів військових походів, маршалків Яна Ґаштольда, Румпольда й Семена Гольшанського, придворного дипломата Миколи Малдрика з Кобелі та писаря Миколи Цибульки Чеховського.

Для максимальної зручності іменитих монархів були підготовані розкішні палати в князівському палаці у замку, будинках луцьких міщан та мешканців тодішніх передмість Лучеська – Жидичина, Ківерець, Гнідави, Красного. Першим до княжого Луцька на свято Трьох королів (6 січня) приїхав польський король Яґайло з дружиною Софією та двома маленькими синами. Один із них – Казимир згодом став великим князем литовським та королем польським. В очікуванні решти монархів Владислав-Яґайло знайшов собі цікаве заняття – відправився полювати на багаті дичиною-звіриною угіддя між Луцьком і Житомиром. Імператор Священної Римської імперії Сиґізмунд разом із дружиною – королевою Барбарою Цілеською прибули на запрошення Вітовта значно пізніше – 23 січня, відіславши наперед себе поважних послів. Магістр німецького Ордену Пауль фон Русдольф делегував командора на імʼя Балґі.

А от Магістр інфляндського Ордену Зіґфрід Ландорф фон Спанхейм у супроводі своїх рицарів-меченосців та численної свити прибув особисто. Як і датський король Ерік VІІ і великий князь московський Василій ІІ Васильович – онук Вітовта, син Софії Вітовтівни. Окрім монархів, що зробили Вітовту честь бути в Луцьку особисто разом з пишною свитою кожного, чимало із представників королівських династій відрядили від себе довірених осіб.

Безпосереднім учасником тих подій було духовенство. Не пасли задніх й аристократичні литовські і руські князівські роди – Острозькі, Санґушки, Чорторийські, Курцевичі, Четвертинські, боярський рід Кирдеїв. У просторих палатах Луцького замку Вітовт разом із значимими гостями вирішували найактуальніші дипломатичні питання того часу. Одна з ініціатив з’їзду полягала в об’єднанні двох гілок християнства. Проте духовенство не схвалило такої ідеї. Дискутували і з приводу економічних питань – торгівлі на суші та морях, податків. Основним завданням зустрічі, все ж, була коронація Вітовта, а відтак – перетворення Великого князівства Литовського на королівство. Супроти цього виступило оточення Владислава-Яґайла – єпископ Збіґнєв Олєсніцький і воєвода Ян Тарновський. Королівський титул Вітовта означав би виокремлення й усамостійнення литовських теренів, а це було малоймовірним з огляду на унійні зобов’язання після подій у Крево 1385 року. Вітовт так і не був коронований.

27 жовтня 1430 року великий князь литовський помер. Попри не до кінця зреалізовану місію саміту, свою роль у житті міста він таки зіграв. Невдовзі Луцьк отримав маґдебурзьке право за європейським взірцем – вольність обирати самоврядну міську владу. Далі – став воєводським центром новоутвореної Речі Посполитої, гордо іменуючись “містом його королівської милості Луцьким”!

Ми зібрали цю інформацію з доступних джерел. Але хочемо поглибити свої знання і провести власні дослідження євроінтеграційних процесів далекого минулого з продовженням у сьогоденні. Три євроклуби міста готові взять участь у цьому проекті. В рамках своєї дослідницької діяльності ми хочемо відвідати музей історії Луцького братства, що запрошує на чергову лекцію із циклу «Луцький з’їзд 1429 року: джерела та інтерпретації». На картині - "Європейський з’їзд монархів у Луцьку" Картина литовського художника Й. Мацкевічуса.

Усі новини євроклубу "Сузір'я"
Вівторок, 17 Червня 2025
11 червня Волинська обласна бібліотека для юнацтва приймала луцьких школярів - учасників заходу ''Війна за європейські цінності''. У затишній залі бібліотеки юні знавці Європи поглибили свої знання про склад та інституції ЄС, про європейську інтеграцію України, допомогу ЄС Україні
П'ятниця, 23 Травня 2025
Відбулася зустріч учасників євроклубу "Сузір'я" Піддубцівського ліцею зі студентами ВНУ імені Лесі Українки. Брейн-ринг ''Зірка України в сузір'ї Європи'' об'єднав учнів Піддубцівського ліцею та другокурсників факультету міжнародних відносин на базі Інформаційного Центру ЄС у місті Луцьку
Вівторок, 22 Квітня 2025
Різні факти про допомогу ЄС Україні у війн, інформацію про європейські цінності та роботу шкільного євроклубу донесла до слухачів Волинського відділення Малої академії наук Головій Валерія, учениця Піддубцівського ліцею, на обласній науковій конференції, що відбулася у стінах ВНУ імені Лесі Українки
Четвер, 27 Березня 2025
Стартував проєкт "ЄС пліч-о-пліч з Україною" Євроклубу "Сузір'я" Піддубцівського ліцею. Першим кроком проєкту став євроурок "Україна на мапі Європи"для Євроклубу "Сузір'я" та його партнерів. Спікером зустрічі була координаторка Інформаційного центру ЄС у м. Луцьку Наталія РОМАНЮК

Більше новин Мереж ЄС
Понеділок, 23 Червня 2025 Радченко Людмила Сергіївна Євроклуб HistoryEU м. Київ Євроклуби Євроклуби
Учасники Євроклубу HistoryEU відвідали Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим. Там молодь ознайомилася з глибоко емоційною та символічною виставкою «Тінь від води», присвяченою сучасній ситуації в тимчасово окупованому Криму.
Неділя, 15 Червня 2025 Вікторія Меліхова Світлана Яків'юк Незламні Херсон Євроклуби Євроклуби
14 червня для дітей 9-14 років м. Херсон проведено інтерактивне засідання Євроклубу «Незламні» спільно з Центром розвитку молоді «Майбутнє Херсонщини»
Середа, 11 Червня 2025 Радченко Людмила Сергіївна Євроклуб HistoryEU м. Київ Євроклуби Євроклуби
Лекція професора Ігоря ПЕТРЕНКА привернула увагу студенток спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», які є активними учасницями Євроклубу "HistoryEU" – Дарину Ревенко, Віталіну Кухар.